Περιφερειακός διαγωνισμός ρομποτικής Δυτικής Μακεδονίας 2022

Περαιτέρω διευκρινίσεις σχετικά με τους κανόνες του διαγωνισμού:

00 00 00 00

Συμμετέχοντες ομάδες

Ανοικτή κατηγορία Δημοτικού «Πρωτογενής Τομέας | Αγροτική Παραγωγή» | Α’ – Δ’ Δημοτικού:

  • 9o Δημοτικό Σχολείο Πτολεμαΐδας - Robo Nerds [Πουτακίδου Μαρία, Καριπίδης Αρειστίδης, Βαβούρα Κατερίνα, Βέργου Μαρία, Εφραιμίδης Ιωάννης, Βασιλειάδης Χαράλαμπος]

Ανοικτή κατηγορία Δημοτικού «Πρωτογενής τομέας | Αγροτική Παραγωγή» | Γ’ – ΣΤ’ Δημοτικού:

  • Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος Ελπίδες - RoboHopes 1 – “Smart GreenHouse” [Βακάλης Ιωάννης, Ιωαννίδου Λυδία, Ιωαννίδου Μιχαέλα, Κωνσταντινίδης Κων/νος, Κιοσέογλου Δέσποινα, Παπαγιάννης Γεώργιος]
  • Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος Ελπίδες - RoboHopes 2 – “Robo Διαλεχτής Μήλων” [Παπαγιάννης Κων/νος, Κύρκος Ευάγγελος, Ιωαννίδου Μιχαέλα, Βακάλης Ιωάννης, Κιοσέογλου Δέσποινα, Ελληνίδης Σταύρος]
  • ΚΔΑΠ Αμπεμπαμπλώμ [Τοπαλίδου Πετρούλα, Γκύλα Αμίνα, Ντόντα Αλτίν, Σκόδρας Δημήτρης, Νταμπίζα Αναστασία, Ιωαννίδης Γιώργος]
  • ΚΔΑΠ Αμπεμπαμπλώμ [Ράμα Λεντιόν, Πόμπης Γιώργος, Σκόδρα Ραφαηλία, Καρυπίδης Κυριάκος, Ιωάννου θωμάς]

Κατηγορία Δημοτικού «Ποδόσφαιρο 2×2»:

  • 1o Δημοτικό Σχολείο Μουρικίου - KΕΡΑΥΝΟΙ [Βλάχος Στέλιος, Πελτέκη Βασιλική, Τσιρκας Γιώργος]
  • 1o Δημοτικό Σχολείο Μουρικίου - Υπερίωνες [Χαρά Κόλλια, Κωνσταντίνος  Σαουλίδης, Δέσποινα Τζούφα]
  • 1o Δημοτικό Σχολείο Μουρικίου - Απίθανοι [Ελένη  Μελανίδου, Ελευθερία  Ξεσφίγγη, Νικόλαος  Φίλιος]
  • 1o Δημοτικό Σχολείο Μουρικίου - ΤHE FLASH [Βασίλης  Ρούμπας, Νικόλας Παπουλίδης]

Παράλληλη Κατηγορία Δημοτικού «1821-1921: 100 χρόνια Σύγχρονη Ελλάδα»:

  • 3o Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών - RoboExperts [Γιαννούλας Γεώργιος, Γιαννούλας Κωνσταντίνος]

Επιστημονική Επιτροπή

  • Δασυγένης Μηνάς, Επίκουρο Καθηγητή Τμ. Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Παν. Δυτικής Μακεδονίας
  • Μπράτιτσης Θαρρενός, Καθηγητή Παιδαγωγικού Τμ. Νηπιαγωγών Παν. Δυτικής Μακεδονίας
  • Ατματζίδου Σουμέλα, Διδάκτωρ του Τμ. Πληροφορικής Α.Π.Θ. Δ/ντρια 1ου ΕΚ Κοζάνης
  • Τζήμας Δημήτριος, Υπ. Διδάκτωρ Τμ. Πληροφορικής Α.Π.Θ. Συντονιστής Εκπ. Έργου Πληροφορικής Δυτ. Μακεδονίας

Οργανωτική Επιτροπή

  • Ατματζίδου Σουμέλα, Εκπαιδευτικό Πληροφορικής, Δ/ντρια 1ου ΕΚ Κοζάνης
  • Δασυγένης Μηνάς, Επίκουρο Καθηγητή Τμ. Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών
  • Κασνάκης Γεώργιος, Εκπαιδευτικό Πληροφορικής 4ου ΓΕΛ Κοζάνης
  • Χατζησάββας Αντώνιος, Υπ. Διδάκτωρ Τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ

Επικουρική Οργανωτική Επιτροπή

  • Αρβανιτάκης Ιωάννης, Εκπαιδευτικό ΠΕ86
  • Γούλα Μαρία, Εκπαιδευτικός Α/θμια Εκπ/ση
  • Ηλιάδης Παύλος, Εκπαιδευτικός ΠΕ83
  • Κοκκινίδης Ιωάννης, Εκπαιδευτικός ΠΕ86
  • Λιάμπα Θεοδούλα, Εκπαιδευτικό Πληροφορικής
  • Μπουντιούκος Βασίλειος, Εκπαιδευτικό Μηχανολόγο Μηχανικό

Σημαντική αποτέλεσε η βοήθεια των φοιτητών-εθελοντών του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών και της ομάδας ρομποτικής, Hyperion Robotics, για την οργάνωση και την ομαλή διεξαγωγή του διαγωνισμού. Ευχαριστούμε θερμά τους:

  • Κωνσταντίνος Χρίστου 
  • Αναστασία Ηλιάδου 
  • Θεοδώρα Νευρατάκη 
  • Ιωάννης Σφακιανάκης
  • Κωνσταντίνος Γεωργίτσαρος
  • Πέτρος Στρουμπάκης Tόπακας 
  • Πέτρος Χατζητουλούσης
  • Παρασκευή Κωστή
  • Μπουντιούκος Ευάγγελος
  • Ηλιάδης Στέλιος

Επιτροπή Κριτών

  • Κοκκινίδης Ιωάννης, Εκπαιδευτικός ΠΕ86
  • Τσαλικίδης Γεώργιος, Εκπαιδευτικός ΠΕ86
  • Ζιούζιος Δημήτριος, Υπ. Διδάκτωρ Τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ ΠΔΜ
  • Κοντούλα Μαρία, Εκπαιδευτικός ΠΕ86
  • Φράγκος Γιώργος, Φοιτητής Μηχανολόγων Μηχανικών, μέλος ομάδας Ρομποτικής
  • Κουτσουπάκης Ιωσήφ, Υπ. Διδάκτωρ Τμ. Μηχανολόγων Μηχανικών ΠΔΜ
  • Ηλιάδης Παύλος, Εκπαιδευτικός ΠΕ83
  • Λιάμπα Θεοδούλα, Εκπαιδευτικό Πληροφορικής
  • Σβώλη Ηλέκτρα, Μεταπτυχιακή Φοιτήτρια Τμ. Μηχανικών Ορυκτών Πόρων ΠΔΜ
  • Λουκίδου Δήμητρα Μεταπτυχιακή Φοιτήτρια Τμ. Παιδαγωγικό ΠΔΜ 

Πρόγραμμα Διαγωνισμού

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 15 Μαΐου στο 4ο Γενικό Λύκειο Κοζάνης, επί της οδού Μουσών και Ευτέρπης.

Το πρόγραμμα του διαγωνισμού είναι:

  • 9:00-11:00   Διεξαγωγή διαγωνιστικού μέρους Κατηγορίας "Ανοικτή και Παράλληλη Κατηγορία Δημοτικού"
  • 11:00-12:00 Χαιρετισμοί – Απονομή βραβείων
  • 12:00-13:30 Πραγματοποίηση διαγωνισμού Κατηγορίας "Ποδοσφαίρου"
  • 13:00-14:30 Απονομή Βραβείων 

Υπό την Αιγίδα

Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων
Περιφερειακής Δ/νσης Α/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Μακεδονίας

Συνεργασία

1ο Εργαστηριακό Κέντρο Κοζάνης
Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών - Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
Μη κερδοσκοπική εταιρεία WRO Hellas
Διεύθυνση:

4ο Γενικό Λύκειο Κοζάνης

Ταχ. Κώδ. : 50100 Κοζάνη

Περισσότερες Πληροφορίες : Ατματζίδου Σουμέλα (κιν. 6977718143)

Τηλ : 24610 33427